контент консултант

Контент консултант на повикване – 6 основателни причини непременно да го потърсите

Кога и защо е по-добре да се доверите на специалист, отколкото да се справяте със собствени сили?

Та, на въпроса – кога ви трябва контент консултант, тоест човек като мен?

  • Първо. Когато се готвите да стъпите на пазара и ви е необходима цялостна концепция за вашия старт – маркетингова стратегия, включително контент маркетингова стратегия.
  • Второ. Ако търсите тласък за засилване на присъствието на вашия бизнес в интернет чрез онлайн съдържание – SEO контент стратегия.
  • Трето. Ако искате да представите себе си и вашите занимания по интереси онлайн със сайт или блог – стратегическо позициониране.
  • Четвърто. Когато обмисляте тактиките за вашето (или на вашия бизнес) интернет присъствие – контент мениджмънт или управление на онлайн съдържание.
  • Пето. Внасяте сериозни промени във вашия бизнес и вашето интернет представяне – стратегическо и тактическо препозициониране.
  • Шесто. Поставяте си за цел завладяването на нови пазари – вижте пак първо.

Във всеки от тези случаи, съзнавате или не, имате остра потребност от още едно мнение.

При това не само като поглед отстрани, а като компетентно вглеждане, за да получите необходимия съвет в точния момент.

контент консултант стратегия
Контент консултант разработва контент маркетинговата стратегия.

Какво ще рече контент консултант?

Това е гранична специалност. Нова, засега не особено позната и още по-малко популярна по нашите географски ширини.

Специалистът, наречен контент консултант, е нещо между словото, визията и пазара, между журналистиката, информатиката и маркетинга. Искат се умения в разработването на стратегии и тактики – маркетингови и комуникационни. И качества за тяхното представяне пред публики, за общуването с различни аудитории.

От образователна гледна точка контент консултантът може да е с една диплома. Но е важно да има познания и опит и в редакторския бранш и общуването с медии, и в стопанското управление и пазарните отношения. И – задължително в наши дни – да притежава качества за работа в дигиталния свят.

Да умее да прогнозира и планира. И да разказва истории или да организира разказването им.

Според Диана Чаркалис, която е контент консултант от Лос Анджелис:

„Това, което компаниите търсят, e човек с 8 до 10 години опит в контента, редакционните материали, маркетинга, контент стратегиите или журналистиката – смес от всичко това.”

(www.mediabistro.com)

Тя признава, че за да се задържиш на върха в тази „хибридна” специалност, трябва да учиш непрекъснато в унисон с постоянно променящата се среда. Да си в крак със съответната „последна технология” и с всевъзможната „най-нова платформа”.

Контент консултантът Диана Чаркалис
Сайтът на Диана Чаркалис е максимално пестелив.

Как може да ви помогне добрият контент консултант?

За търговската марка

Той ще ви подскаже точното послание за вашия бранд – за търговската ви марка, за нейното утвърждаване и развитие.

Име, слоган, визия, мисия – тук ръка за ръка трябва да поработят маркетолог, контент автор и графичен дизайнер.

От неговите препоръки зависи какъв подход ще изберете, за да достигнете до своя потребител – по най-бързия и най-разбираемия за него начин.

Вашият съветник ще проучи откъде идват проблемите ви с бранда, ако ги има. Ще анализира различните фактори и ще предложи решения както за новите, така и за утвърдените ви продукти.

Съветите му ще засегнат всички маркетингови етапи – от дизайна до стратегиите за развитие. Няма да пропусне копирайтинга и рекламата, социалните медии и публичните послания в медиите.

Стратегическият подход

Ако очаквате от вашия контент консултант да подготви и публикува текст в сайта ви или другаде, вероятно го бъркате с контент автор. На него можете да възложите написването на текст с цел публикуване по определени от вас ключови думи.

Ролята на консултанта обаче е друга.

Той ще приложи към вашия бизнес и неговото интернет присъствие стратегически подход. Писана или не, за предпочитане писана, трябва да имате маркетингова стратегия. Дайте възможност на вашия човек да я проучи.

Той ще предложи контент маркетингова подкрепа за пазарните цели, които си поставяте. За да формулира и конкретизира параметрите за развитието на онлайн съдържанието, с което да изпълните тази контент маркетингова стратегия.

Звучи логично, нали? От пазарни – към контент маркетингови и контент цели.

А сега само си помислете къде ще отиде тази логическа конструкция, ако маркетинговата предпоставка липсва, но очаквате стратегическите резултати накрая?

Тук не контент консултант, тук и вълшебник няма да помогне!

Възможни тактики

Възможностите за управление на вашия бизнес уеб контент са не една и две. Всяка от тях има свой заряд, който може да ви изстреля напред в контент маркетинга и да ви спечели нови публики и потребители.

контент консултант - контент мениджър
Управлението на контент изисква и фини настройки.

Например:

  • Онсайт контент – всичко, което публикувате на сайта си, постоянни страници, блогпостове, илюстрации, графики, видео, онлайн магазин, опции за абонаменти.
  • Офсайт контент – всичко, което ще ви помогне да продължите общуването с потребителите ви извън сайта, e-mail маркетинг с полезно четиво, бели книги, информационни бюлетини, диалог през социални мрежи.
  • Копирайтинг и реклама – създаване на рекламно съдържание, което да ви представя в интернет или извън мрежата.
  • Медиа контент – всяка медийна публикация, която ще насочи потребителското внимание към вас и потребителското любопитство към вашия сайт или страница в социалните мрежи.
  • Социални медии – присъствието ви в тях може да бъде особено полезно за развитието на бизнеса ви и постигането на вашите маркетингови цели.
  • Управление на събития – те също могат да бъдат виртуални и реални, за подготовката им е необходим специален контент, а тяхната ефективност се мери с нови потребители и с бизнес развитие.
  • Контент календар – той ще организира вътрешно вашите контент прояви така, че да са максимално ефективни именно за вас и за вашия конкретен бизнес.
  • Проучване на потребителите – профилът на вашия потребител е изключително важен за избора на подход към него, затова си заслужава да си съставите вярна представа за него.
  • Определяне на измерителите за успех – без точното им формулиране ще бъде трудно да следите как се развива бизнесът ви. Онсайт трафик, лийдове към продажби, ангажиране през социални медии – какво да мерите, за да сте наясно къде се намирате? По този въпрос също ви трябва компетентно мнение.

Какво точно да изберете, на какво повече да наблегнете, кой подход кога да приложите? По тези въпроси са важни съветите за контент мениджмънт на вашия контент консултант. За да вземете по-доброто решение.

Причините да потърсите контент консултант не свършват дотук

Да приемем, че вашият иначе малък бизнес е едно успешно начинание и вие имате всички основания да се гордеете и със себе си, и с него. Нещата вървят отлично, продажбите също, търговската ви марка се слави с добра репутация сред вашите потребители.

Фирмата ви има сайт, но до този момент не сте почувствали особен ефект от него. Създаден е, защото всички така правят. Или за да ви има и в интернет, ако някой ви потърси там. Вече сте наясно обаче, че можете само да спечелите, ако вашето интернет присъствие също заработи за марката ви.

Дотук добре. Но смятате, че бюджетът ви още не позволява да наемете специалисти по контент маркетинг, контент автор или копирайтър. И това положение няма да се промени скоро.

Винаги можете да се самонатоварите допълнително, нали работите за себе си! Това като че ли е първата мисъл, която може да ви хрумне за решаване на проблема. Тук идва моментът, когато е по-добре внимателно да претеглите нещата „за” и „против”.

Контент консултантът може да бъде по-добрият избор, ако:

  • Писането не е вашата страст, нито пък хоби.
  • Бизнесът поглъща голямата част от вашите сили и време.
  • Чудите се какво толкова има да се оптимизира за търсещите машини.
  • Искате да отвеете конкурентите си и в интернет.
  • Но не правите разликата между контент маркетинг и копирайтинг.

Е, в някой от тези случаи наистина ще е по-добре да пуснете в Google малко ключови думи на тема контент консултация, контент консултант, контент маркетинг или контент автор.

И да видите какво ще излезе

Можете да напишете и копирайтър. Бързам да ви предупредя, че тогава може да настъпи известно объркване относно търсенето ви. И още веднъж бързам – този път да ви успокоя. Объркването няма да е само за вас.

Що е контент райтър или контент автор, какво означава копирайтър, какво ги отличава един от друг и каква може да бъде ролята им за вас и вашия бизнес? За това ще разкажа в следващ блогпост.

А засега, за да не се губите в догадки, ще ви насоча към едно добро определение, публикувано в Search Engine Journal. Неговият автор Алън Смит е техно блогър и уеб дизайнер. А това, че и той е от Лос Анджелис може би въобще не е случайно съвпадение.

„Копирайтингът е тайната съставка на контент райтинга.

Копирайтингът означава създаването на завладяващо и висококачествено съдържание, което представя и рекламира търговската марка. Крайната цел на копирайтинга е да продаде една идея. За разлика от контент райтинга, чрез който нямате намерение да продавате. С него помагате на аудиторията да разбере вашата марка и привличате нейния интерес.

... Заедно контент райтингът и копирайтингът са идеалната двойка.”

(www.searchenginejournal.com)

Профил на техно блогъра Алън Смит
Профилът на Алън Смит в Search Engine Journal.

Важно е, разбира се, да сте наясно със смисловите разлики между контент понятия. За да не се лутате излишно, все пак е по-добре да се доверите на вашия контент консултант.

Още си нямате такъв? Това може да се поправи, обадете се в Maya Content!

Илюстрация

Снимки: Pixabay, сканове